2022’de Tatil Seyahati Rezervasyonu için 5 İpucu

2022'de Tatil Seyahati Rezervasyonu için 5 İpucu

Bu tatil sezonunda seyahat edeceğiniz günler konusunda esnek olmak ve iptal koşullarını bilmek önemlidir. Hepimiz hala, seyahatin muzaffer dönüşü olması gereken bir iklim değişikliği olmayan yazının sonunu işliyor olsak da, 2022 tatil sezonunu düşünmeye başlamanın zamanı geldi bile.

Geçen yıl olduğu gibi, her şeyi kapsayan, yapılacaklar listeniz, ailenizden herkesin geleceği türden bir seyahatiniz olmayabilir. Belki de yeni COVID-19 seyahat kısıtlamaları, tatilleri Avrupa’daki Noel pazarlarında dolaşarak veya bir yolcu gemisinden Yılbaşı Gecesi havai fişeklerini izleyerek geçirme hayalinizi ezdi.

Ancak tatil için seyahat etmeyi planlıyorsanız, şimdi uçak ve otel araştırmalarına başlamanın tam zamanı. Özellikle bu yıl fazla seyahat etmediyseniz, tatil seyahati rezervasyonu için bu ipuçlarını aklınızda tutmak isteyeceksiniz.

  1. Fiyatlar yükselmeden erken rezervasyon yapın

Son dakika fırsatları, tatil günlerinde esasen mevcut değildir. Seyahat uygulaması Hopper’dan alınan verilere göre, Noel haftasındaki uçuşlar için yurt içi uçak biletleri 2021’de 2019 ve 2020’ye göre daha pahalıydı ve ortalama uçak bileti ücreti geçen yıla göre %71 arttı. Bu uçuşları satın almak için en ucuz zaman Eylül ortasıdır, ancak yolcuların en yüksek fiyatlardan kaçınmak için en azından Şükran Günü’nden önce rezervasyon yaptırmaları gerekir.

Benzer şekilde, Şükran Günü haftasındaki uçuşlar, daha ucuz fiyatlar için Cadılar Bayramı’ndan önce rezerve edilmelidir. Kasım ayındaki biletler, Ekim ayında rezerve ettiğinizden %40 daha yüksek olabilir.

  1. Tasarruf etmek için tatile uçun

En iyi fırsatlar için tatilde seyahat etmeyi düşünün. Noel Günü’ndeki uçuşlar, tatili önce veya sonra kutlamak anlamına gelir, ancak genellikle daha fazla müsaitlik ve daha düşük maliyetler vardır.

Tatilde seyahat etmeye istekli değilseniz, seyahatinizi ve arkadaşlarınızla ve ailenizle geçirdiğiniz zamanı etkileyecek gecikme olasılığını en aza indirmek için yoğun seyahat günlerinden kaçının. Dönüş uçuşları için de bu zamanlamayı aklınızda bulundurun. Hopper, bu yıl seyahat için en yoğun ve en pahalı günlerin Şükran Günü’nden sonraki Pazar ve Noel’den sonraki Pazar olacağını tahmin ediyor.

Gecikmeleri önlemek için sabah erken bir uçuş rezervasyonu yapın. Gün boyunca diğer gecikmeli uçuşlardan etkilenme olasılığı daha düşüktür. Ayrıca, uçuşunuz iptal edilirse, aynı gün nihai varış noktanıza ulaşmak için daha fazla fırsat olacaktır.

  1. Uçuşunuz veya otel konaklamanız için puanları kullanın

Fiyatlara bakıyorsanız ve bunun yerine puan kullanmayı düşünüyorsanız, ucuz nakit oranları bulmak için aynı stratejilerden bazıları geçerlidir.

Bazı durumlarda, Southwest’inki gibi sadakat programları dinamik bir ödül fiyatlandırma sistemi kullandığından, erken rezervasyon yaptığınızda veya talebin düşük olduğu günlerde seyahat ettiğinizde puan biriktirebileceksiniz. Nakit fiyatlar düşük olduğunda, daha az puan veya mil maliyeti de olacaktır.

Aynı şey, kartı verenin seyahat portalı üzerinden rezervasyon yaparken Chase Ultimate Rewards® veya American Express Üyelik Ödülleri gibi kredi kartı puanlarını kullanmak için de geçerlidir.

Maalesef rezervasyon yapmak için yeterli puanınız yoksa yeni bir kredi kartı açıp hoşgeldin bonusunu zamanında kazanmak için çok geç. Pek çok kartın hoş geldin bonusunu kazanmak için üç aylık bir süresi vardır ve bonus puanların hesabınıza yatırılması sekiz hafta daha sürebilir.

  1. İptal ve değişiklik koşullarını kontrol edin

COVID-19 pandemisi tahmin edilemez olmaya devam ediyor ve herhangi bir rezervasyon yapmadan önce değişiklik ve iptal politikalarını kontrol etmeye değer.

ABD merkezli en büyük havayollarından bazıları, temel ekonomi biletleri hariç, çoğu ücret için değişiklik ve iptal ücretlerini kaldırdı. Dikkate alınması gereken bir seçenek, yıl sonuna kadar temel ekonomide değişiklik ve iptal ücretlerinden feragat eden Delta Hava Yolları’dır.

Expedia ve Travelocity gibi üçüncü taraf uçak bileti toplayıcıları, birden fazla havayolundaki uçuşları görmenin harika bir yolu olsa da, doğrudan taşıyıcıyla rezervasyon yaparsanız, genellikle daha iyi korumaya ve müşteri hizmetlerine daha iyi erişime sahip olursunuz. Nerede rezervasyon yaparsanız yapın, siz veya havayolu şirketi iptal ederse ne zaman para iadesi veya kredi almaya hak kazanacağınızı bilin.

Ayrıca seyahat sigortası satın almayı da düşünebilirsiniz, ancak birçok poliçe seyahat yasakları veya öngörülebilir olaylarla ilgili kayıpları kapsamadığından, ayrıntılı yazıları okuyun. Birçok kredi kartı belirli sınırlı seyahat korumaları sunar, bu nedenle bilet rezervasyonu yapmak için kullandığınız kartın avantajlarını da öğrenin.

  1. Tatil sezonu için seyahat avantajlarınızı sıralayın

Tatil sezonu yaklaşırken, mevcut tüm avantajlardan yararlandığınız veya bunları önceden kazandığınız için mutlu olacaksınız.

Bu yıl için en büyük olanı TSA PreCheck veya Global Entry’dir. TSA güvenliğindeki hatlar bu yaz bazı havaalanlarında şaşırtıcı derecede uzundu ve tatillerde daha iyi olmayabilirler. Kredi kartınız bu güvenlik avantajlarından biriyle geliyorsa, çok geç olmadan kaydolmayı düşünün.

Bu yıl seyahat ediyorsanız ve elit statü veya Güneybatı Yoldaşlık Kartı kazanmaya yakınsanız, yoğun aylardan önce bu avantajları kazanmak için sonbahar seyahatinizi nasıl planlayabileceğinizi düşünün. Kazanmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Oteller ve havayolları bu yıl elit statü şartlarını düşürdü. Ekim ayında hızlı bir yatak koşusu ihtiyacınız olan tek şey olabilir.

Seçkin statü avantajları kazanır kazanmaz devreye girecek, aynı zamanda gelecek yılın sonuna kadar geçerli olacağından bunları kullanmak için daha fazla zamanınız olacak.

2022’de tatil seyahati planlıyorsanız

Tatil seyahati rezervasyonu için yalnızca bir ipucu alırsanız, bu şu olmalıdır: ne kadar erken olursa o kadar iyi. Daha ucuz fiyatlar ve daha fazla kullanılabilirlik bulacaksınız. Ayrıca, daha gevşek iptal politikaları, daha sonra ayarlamalar yapabileceğiniz anlamına gelir.

Share On Twitter Share On Facebook