Antalya’nın Gözü Rusya’dan gelecek haberde: Turizm sektörü 8 milyon turist gelmesini bekliyor

Antalyanin Gozu Rusyadan gelecek haberde

Corona virüs önlemleri çerçevesinde geçen sene 3,5 milyon turist misafir eden Antalya, bu sene 40 ülkeden 8 milyon turist gelmesini bekliyor. Kurban Bayramı sebebiyle iç piyasanın da hareketlendiği sektörde turizmcinin gözü kulağı ise Rusya’nın Türkiye’ye uçuş kısıtlamalarını kaldırmasında. Sektörün temsilcileri, gelecek hafta Rusya’dan iyi bir haber gelmesini ümit ediyor.

Turizm kenti olan Antalya, corona virüs tedbirleriyle geçirmiş olduğu 2021 yaz döneminde 3,5 milyon turiste ev sahipliği yaptı.

Güvenli turizm sertifikası kapsamında hizmet sunan turizm sektörü, yeni sezona, çalışanların büyük bölümünün aşılanmasıyla giriş yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı belgesine sahip olan 899 konaklama tesisi bulunan Antalya’da, 5 yıldızlı 407 otel ve tatil köyü yer almakta. Türkiye genelindeki 1 milyon 200 bin bakanlık belgeli yatağın %42’sinin yer aldığı Antalya’da, tesisler devamlı olarak bağımsız akredite kuruluşları tarafından denetlenmektedir.

8 MİLYON TURİST GELMESİ BEKLENİYOR

Corona virüs tedbirleriyle başlayan 2022 yılı sezonu için turizmci, önümüzdeki günlerde Rusya’dan uçuşlarla alakalı kısıtlamanın kaldırılması yönünde gelecek olan kararı büyük bir merakla bekliyor. Tüm hazırlıklarını tamamlayan turizmcinin bu sene beklentisi ise geçen senenin 2 katı turisti misafir etmek.

Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, turizm çalışanlarının aşılanma çalışmaları için verilen kararın Türk turizmini rakiplerin bir adım önüne taşıyacağını ifade ederek, bu yıl beklentilerinin olumlu yönde olduğunu ifade etti.

Rusya’dan oldukça umutlu olduklarını da söyleyen Atmaca, “Sanırım önümüzdeki haftalarda Rusya’dan bir kafile bekliyoruz. 21 Haziran’da Rusya’dan olumlu bir sonuç çıkarsa çok daha iyi olacak. Polonya, Ukrayna pazarları oldukça iyi gidiyor. Uçuş yasakları kalkar ve Almanya’nın almış olduğu kararlar da Avrupa’ya örnek olursa geçen yıl yakalamış olduğumuz sayının en az 2 katını yani ortalama 8 milyon turisti ağırlayabiliriz” açıklamalarını yaptı.

İÇ PİYASA HAREKETLİ

Ücretlerle ilgili devam eden kampanyalarının yer aldığını söyleyen ve özellikle Kurban Bayramı ile ilgili iç pazardan oldukça yoğun talep aldıklarını belirten Atmaca, “Aşılamayla beraber Türk misafirlerden yoğun talep gelmeye başladı. Kurban Bayramı için özel bir talep yoğunluğu var. Virüsten kurtulduğumuz takdirde kongre ve spor turizmi gibi sahalarda yine hareketlilik artacaktır” diye konuştu.

40 ÜLKEDEN TURİST GELMESİ BEKLENİYOR

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz da turizm sezonu ile ilgili değerlendirmelerine yer verdi. Gidişatın olumlu yönde olduğunu söyleyen Yavuz, 1 Haziran’dan itibaren önemli hamleler yapılarak PCR test zorunluluğu ile sınır kapıların sağlıklı turiste açıldığını belirtti. Sezonun ekim sonuna kadar uzayabileceğini tahmin ettiğini söyleyen Yavuz, sözlerine şu şekilde devam etti:

40 ÜLKEDEN TURİST GELMESİ BEKLENİYOR
40 ÜLKEDEN TURİST GELMESİ BEKLENİYOR

“Ocak ayından bu zamana Antalya’ya yaklaşık olarak 850 bin turist geldi. Turizmde hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor. Doğu Avrupa’dan ciddi hareketler bekliyoruz. Rusya’nın durumuyla alakalı konu netlik kazanırsa bunlar zaten bizim ana kazancımız olavak. Antalya şehrini 40 ülkeden tatilcinin ziyaret etmesini bekliyoruz. Bu yıl Türkiye geneline 17-18 milyon, Antalya şehrinde ise 7-8 milyon civarı turist gelmesi beklenmekte.”

GENELLİKLE VİLLALAR TERCİH EDİLİYOR

Belek bölgesindeki 5 yıldızlı otelin kalite direktörlüğü görevini yürüten Burcu Soysal, geçen yıla göre daha yoğun rezervasyon akınının yaşadıklarını belirtti.

Villa Tatili
Villa Tatili

Soysal, her türlü önlemleri aldıklarını ve bu önlemlerin turist sayılarına pozitif yönde yansıdığını belirtti. 1 Haziran öncesi doluluk oranlarının %40 olduğunu ifade eden Soysal, “Rezervasyonlarımız şu an için %70 oranında dolu. Genelde misafirlerimiz villaları tercih etmekte. İzole tatil seçenekleri sebebiyle daha çok tercih ediliyor. Otelimizin içinde bulunan 13 villamız da şu an için dolu. En fazla tercih edilen villalarımızın günlük fiyatları 17 ile 25 bin TL arasında değişkenlik gösteriyor” diye konuştu.

Antalya‘daki turistik tesislerin tamamında ortak kullanım alanlarından, lobiden odalara ve restoranlara kadar tüm alanlar sıklıkla dezenfekte edilip denetlenmekte. Açık büfe restoranlarda ise misafirler artık yiyecekle temas etmiyor ve istedikleri menüyü servis şeflerinden bizzat talep ediyor.

Bilgi ve Rezervasyon 0216 470 70 98

VİLLAM ONLİNE Erken Rezervasyon ve Villa Tatili Fırsatları için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Share On Twitter Share On Facebook