Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir gezi rehberi

Balıkesir gezilecek yerler bakımından son derece geniş bir yelpazeye sahiptir. Güney Marmara Bölgesi’nde yer alan Balıkesir, Türkiye’nin en kalabalık on yedinci şehri olarak karşımıza çıkar. Popüler tatil yerleri arasında yer alan Balıkesir’in bir bölümü de Ege Bölgesi’nde bulunuyor. Gerek tarihi yerleri gerek tabii güzellikleri ile ziyaretçileri memnun eden bir şehirdir.

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir gezi rehberi; Gezip görülmesi gereken pek çok yere sahip olduğu için mutlaka gidilmesi gereken şehirler arasında yer almaktadır. 3 günlük bir gezi ile seyahati tamamlayabilirsiniz.

Balıkesir Saat Kulesi

Balıkesir’in şehir merkezinde bulunan Balıkesir Saat Kulesi 1827 yılında yapılmıştır. Girit-i Zade Mehmet Paşa tarafından yapılan bu saat kulesi Balıkesir’i sembolize eden bir mimari yapıya sahiptir. Şehir merkezinde bulunduğu için otobüs ve donmuş yardımı ile ulaşım sağlamak mümkün olur. 5 katlı bir yapıya sahip olan bu mimari yapı toplamda 20 metre yüksekliğindedir. Klasik Osmanlı mimarisinin en iyi ve en önemli mimari yapılarından biridir.

Yedi Şehitler Anıtı

Balıkesir’in Gömeç ilçesine Karaağaç köyünde yer alan Yedi Şehitler Anıtı, yüksek bir tepede yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı esnasında Yunan kimdir tarafından açılan ateş ile şehit düşen Türk askerleri için yapılan bir anıt mezarlıktır. Geçmişten günümüze büyük bir özen ile korunmuştur. Turistler tarafından ziyaret edilerek şehitler için dualar okunur. Balıkesir gezilecek yerler arasında mutlaka olması gereken yerlerden biridir.

Manastır

Balıkesir’in Türkeli Köyü’nde Manastır mevkiinde yer almaktadır. 1638 yılında yapılan Manastır, koruma altına alınmış tarihi eserler arasında yer almaktadır. Türkeli Köyü’ne yürüme mesafesinde bir uzaklığa sahiptir. Manastır üzerinde ve içerisinde Bizans ve Rum mimarilerinin etkilerine rastlamak mümkün olur. Aynı zamanda Avşa merkezine de 2 buçuk kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Balıkesir gezilecek yerler listenize eklemeniz önerilir.

Bandırma Arkeoloji Müzesi

Balıkesir gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları da müzeler olmaktadır. Yapımına ilk olarak halk başlamış daha sonra 1995 yılında ise Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. 2003 yılında ise ziyaretçilerini ağırlamaya başlamıştır. Kyzikos Antik Kenti civarında çıkarılan eserler bu müzede sergilenmektedir. Balıkesir’e 100 km uzaklıkta olan Bandırma ilçesine dolmuşlar ve otobüsler ile ulaşım sağlayıp ilçe merkezindeki bu müzeye gidebilirsiniz.

Gönen Açık Hava ve Mozaik Müzesi

Balıkesir’in Gönen ilçesinde yer alan açık hava ve mozaik müzesi, Termal Tesislerin hemen yan tarafında yer almaktadır. Üzeri kapalı olsa da açık hava müzesi niteliği taşır. Osmanlı, Bizans ve Roma dönemine ait olan mozaik ve taş yapıdaki eserler bu müzede sergilenmektedir. Balıkesir gezilecek yerler listesine ekleyip, kültürel bir aktivite yapabilirsiniz. Müzeye gittiğiniz zaman her eseri yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Kuvayı Milliye Müzesi

Balıkesir’de yer alan en önemli müzelerden biri olan Kuvayı Milliye Müzesi, 1840 yılında ilk olarak Giritlizade Mehmet Paşa konağı olarak inşa edilmiştir. İzmir’in işgali esnasında ise karargah olarak uzun bir süre kullanılmıştır.  1988 yılında bina restore edilerek müze haline getirilmiştir. 2 kattan oluşan bu müzenin en alt kısmı Mustafa Kemal Atatürk için düzenlenmiştir. Balıkesir gezilecek yerler listesinde yer alması gereken güzide müzelerden biridir.

Hisaralan Kaplıcaları

Sındırgı ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta olan Hisaralan Kaplıcası Balıkesir’in doğal termal kaynaklarından biridir. İçerisinde sodyum bikarbonat bulunduran bu kaplıca, özellikle ağrılı hastalıklara ve yaşlılıktan kaynaklı oluşan kas hastalıklarına karşı tedavi edici özelliğe sahiptir. Balıkesir gezilecek yerler arasına mutlaka kaplıcaları da ekleyerek vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. İlçe merkezine yakın bir alanda konumlandığı için ulaşım konusunda da büyük bir fayda sağlamaktadır.

Türkiye’nin en popüler şehirlerinden sizler en uygun tatil imkanları sunan VİLLAM ONLİNE kiralık villa kiralama fırsatları sunuyor. Tatil için villa konaklama türü tercih edenler için sitemiz üzerinden sizlere popüler villa seçenekleri öneriyoruz.

Villa Tatil Önerileri

Share On Twitter Share On Facebook