COVID-19 sırasında tatil seyahat güvenliği ipuçları

COVID-19 sırasında tatil seyahat güvenliği ipuçları

Birçok insan bu tatil sezonunda Bayram, Yeni Yıl veya diğer özel etkinlikleri kutlamak için seyahat etmeyi planlıyor.

Dünyanın bazı bölgelerinde artan COVID-19 vakaları ve daha bulaşıcı varyantları (yani, Delta ve Omicron) ile COVID-19’un belirti ve semptomlarına karşı uyanık kalmak, sıra size gelir gelmez aşı olun aşılama durumunuz ne olursa olsun, bulaşmayı önlemeye yardımcı olmak için her zaman halk sağlığı ve sosyal önlemlere bağlı kalın.

Bu, özellikle tatil günlerinde seyahat etmeyi planlıyorsanız önemlidir, çünkü seyahat ederken koronavirüse maruz kalabilirsiniz. Yolculuğunuzdan önce negatif bir COVID-19 testiniz olsa bile, hastalığın erken kuluçka aşamasında olabilirsiniz, bu nedenle uyanık olmak önemlidir.

Seyahat ediyorsanız tavsiye

Uçak, tren, otobüs, jeepney, feribot, tuk-tuk, taksi, kamyon veya araba kullanıyor olun, tatil için seyahat ediyorsanız, kendinizi ve COVID-19’dan etrafınızdakiler. Sıra size gelir gelmez aşı olun ve seyahat öncesi, sırası ve sonrasında alabileceğiniz tüm koruyucu önlemleri alın.

  • Önceden planlamak. Sıra size gelir gelmez aşı olun. Aşılama hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Aşıları tam olsanız bile mümkünse diğer yolculardan en az 1 metre uzakta durmak, burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi tamamen kapatan bir maske takmak, öksürme ve hapşırmalarınızı kapamak ve ellerinizi temiz tutmak gibi koruyucu önlemlere devam edin. Seyahat ederken yanınıza ekstra maske, alkol bazlı el dezenfektanı ve dezenfektan mendil alın.
  • Mümkün olduğunda, havalandırmayı artırmak için arabanızda, otobüste veya diğer aracınızda pencereleri açın. Havalandırma hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Seyahat ettiğiniz yere bağlı olarak yerel, ulusal ve uluslararası sağlık ve seyahat yönergelerini izleyin.
  • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız seyahat etmeyin.

Kendi sağlığınız için endişeleniyor musunuz?

60 yaşın üzerinde misiniz, hamile misiniz veya sizi COVID-19’dan ciddi hastalık riskine sokan altta yatan bir sağlık durumunuz var mı?

Daha güvenli seyahat için yukarıdaki adımları izleyin. Ek olarak, koronavirüs enfeksiyonu riski yüksekse seyahat planınızı değiştirmek için esnek kalın ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız seyahat etmeyin.

COVID-19 nedeniyle ciddi hastalık riski taşıyan birini mi ziyaret ediyorsunuz?

Koronavirüs nedeniyle ciddi hastalık riski yüksek olan birini mi ziyaret ediyorsunuz? Sıra size gelir gelmez aşı olun. Eğer aşılarınız tam ise mümkünse diğerlerinden en az 1 metre uzakta durmak, mas

ke takmak, öksürme ve hapşırmayı kapatmak, ellerinizi temizlemek, mümkünse pencereleri açmak gibi koruyucu önlemleri alın. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız ziyaretinizi erteleyin.

Açık havada buluşmak veya sanal olarak veya telefonla bağlantı kurmak gibi daha güvenli alternatifleri düşünün. Başkalarının sağlığını COVID-19 riskine atmamak için planlarınızı değiştirmeye açık olun.

Geldiğinde kendine iyi bak

Hedefinize ulaştığınızda kendinizi ve çevrenizdekileri COVID-19’dan korumak için tüm önlemleri almaya devam edin.

  • Araçtan inerken, kuyruklarda ve ulaşımda en az 1 metre mesafe bırakın.
  • İstasyonlara, limanlara ve havaalanlarına vardığınızda yerel makamların COVID-19 yönergelerini izleyin.
  • Mümkün olduğunda, havalandırmayı artırmak için otelinizde veya diğer konaklama yerinizde pencereleri açın.
  • Herhangi bir COVID-19 semptomunuz varsa tıbbi yetkililere bildirin. COVID-19 asemptomatik olabilirken, en yaygın semptomlar ateş, kuru öksürük ve yorgunluktur. Daha az yaygın olan diğer semptomlar arasında tat veya koku kaybı, burun tıkanıklığı, konjonktivit (kırmızı göz olarak da bilinir), boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas veya eklem ağrısı, deri döküntüsü, mide bulantısı veya kusma, ishal, titreme ve baş dönmesi bulunur. Semptomlar hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Son olarak, #DoItAll yapalım, güvenle seyahat edelim ve tatil sezonunun tadını çıkaralım!

Share On Twitter Share On Facebook