Gence Gezilecek Yerler

Gence Gezilecek Yerler

Azerbaycan’ın Bakü’den sonra en büyük şehri olan Gence gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine pek çok seçenek sunmaktadır. Eski adı Kirovabad olan şehir, Gence ismini 1989 yılında almıştır. Şehir, Küçük Kafkasya denen bölgede yer almaktadır. Şehir yaklaşık 400 bin kişiye ev sahipliği yapmaktadır ve Bakü’den sonra Azerbaycan’ın en kalabalık şehridir. Şehrin tarihi 660’lı yıllara kadar dayanır. Şehrin adı, hazine ve hasatın depolandığı yer anlamına gelmektedir. Gence gezilecek yerler listesi aşağıda sıralanmıştır.

Şişe Evleri

1966 ve 1967 yılları arasında inşa edilen bu ilginç binalar, Gence’nin en ilgi çekici yapılarından biridir. Bu evlerin yapımında yaklaşık 48 bin şişe kullanmıştır. Şişelere ek olarak çakıl taşları ve mozaikler de kullanılmıştır. Mimar İbrahim Jafarov tarafından tasarlanan bu yapımın yapımı 20 yıl sürmüştür. Bu ev ayrıca çatının altında yer alan portre galerisi ile ünlüdür. Binada günümüzde mimar İbrahim Jafarov’un çocukları ve torunları yaşamaktadır. Evin müzeye çevrilmesi için çalışmalar başlamıştır. Ev şehir merkezinde Qəmbər Hüseynli caddesinde yer almaktadır. Eve giriş ücretsizdir.

Göygöl Devlet Koruma Alanı

1925 yılında kurulan Göygöl Devlet Koruma Alanı, yaklaşık 6.000 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bölgede dağ-orman, dağ-çayır ve dağ-göl gibi kompleksler yer alır. Bölgenin havası çok temizdir, şehrin gürültüsünden kaçıp kafa dinlemek isteyenler için oldukça ideal bir yerdir. Ayrıca bölgeye güzellik katan Göygöl Gölü yer alır. Bölgede ayrıca nesli tükenmekte olan bazı hayvanlar yaşamaktadır. Bunlardan bazıları; karaca, sika geyiği, barless keçi ve boz ayıdır. Bu mükemmel yer, Gence’nin 60 kilometre güneyinde yer alır.

Şah Abbas Camii

1606 yılında Büyük Şah 1. Abbas döneminde inşa edilen bu camiye Cuma Mescidi de denmektedir. Camiye 1776 yılında iki adet minare eklenmiştir. Kurulduğu dönemde caminin medresesinde Azerbaycanlı şair Mirza Shafi Vazekh hat sanatı öğretti. Bu güzel cami, Gence’nin tam kalbinde, Haydar Aliyev Müzesi’nin yanında yer alır. Yaklaşık 6 yıl önce caminin restorasyonu sırasında, bir asır önceki eski Rus çarlık faturaları ele geçirilmiştir. Ayrıca caminin üzerindeki saatler senkronize edebilecek şekilde inşa edilmiştir. Tam öğle vakti, batı tarafından beyaz tuğlanın üzerine bir güneş ışını düşer ve bu sayede saatlerinizi ayarlayabilirsiniz.

Alexander Nevsky Kilisesi

Gence gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yapılardan biri olan Alexander Nevsky Kilisesi, 1887 yılında bir mezarlık yerine inşa edilmiştir. Bu kilisenin inşasına hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar destek olmuştur. Günümüzde kilisede hafta sonları ve Ortodoks tatillerinde çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Hacı Ali Hüseyin-zade müzeyi 1935 ve 1938 yılları arasında yerel tarih ve din karşıtı müze binası olarak, daha sonra da depo olarak kullanmıştır. 1946 yılından itibaren yapı yeniden kiliseye dönüştürülmüştür.

Javad Khan’ın Mezarı

Mezar, 19. yüzyılın başlarında Gence’nin Rus birlikleri tarafından ele geçirilmesi sırasında ölen bağımsız Gence Hanlığı’nın son hükümdarının bir anıtıdır. 3 Ocak 1804 tarihinde ölen Cevad Khan’ın anıt mezarı Ortaçağ mimarisi tarzı kullanılarak inşa edilmiştir. Bu yapı, Şah İsmayıl Xətai küçesi üzerinde, Şah Abbas Camii ve Gence’nin merkez meydanının yanındaki bir parkta yer almaktadır. Bu mezar oldukça küçük ve bir o kadar ilgi çekicidir. Javad Khan’ın Mezarı’nı Gence gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Azerbaycan Gence'de Gezilecek Yerler
Azerbaycan Gence’de Gezilecek Yerler

VİLLAM ONLİNE Villa Tatili Fırsatları

Azerbaycan’dan Türkiye’nin tatil bölgelerin de ailece size özel villada tatil için erken rezervasyon fırsatlarımızdan hemen faydalana bilirsiniz. Vizesiz Türkiye ziyaretlerinizde özele havuzlu, balayı, muhafazakar ve ailece tatil için ideal villa kiralama imkanı VİLLAM ONLİNE.COM’da!

Share On Twitter Share On Facebook