Kaş Patara Plajı

patara plaj ozellikleri

Kaş Patara nerede? Kaş Patara Plajı ücretli mi? Patara Beach Kaş Antalya Patara Plajı Nasıl gidilir? Kaş Patara Plajı özellikleri nelerdir? Patara hakkında merak ettiklerinizi derledik.

Ülkemiz tatil için deniz, kum ve harika doğa güzellikleri ile yerli ve yabancı turistlerin popüler destinasyonlarından biri. Özellikle Antalya ülkemizde en fazla turist ağırlayan illerimiz arasında. Doğal güzellikleri, antik bölgelerimiz ve bir çok ziyaretçiyi kendisine hayran bırakmakta.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020’yılında Patara Yılı olarak ilan etmişti. Plaja 1 km uzaklıkta yer alan Patara Antil Kenti tarihte önemli kentlerden birisidir.

Patara Yılı

Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti Fethiye Kalkan’da bulunan “Xanthos” Vadisi’nde bugünkü ismiyle Ovagelemiş Köyü‘ndedir. Likya’nın en güzide, en eski şehirlerinden biri. 1988 senesinden beri antik kentin arkeolojik kazıları devam etmekte. Patara Antik Kenti arkeolojik önemi; tarihsel değeri ve Akdeniz kaplumbağaları olan “Karetta Karetta“ların üredikleri ender mesken alanlarından birisi olmasından dolayı da büyük bir ehemmiyete sahiptir.

Patara Antik Kenti
Patara Antik Kenti

Türkiye’nin güneyindeki Patara’daki deniz kaplumbağası popülasyonunun üremesi 2000 yılında araştırılmıştır. Bölge için ilk kayıt olan ve Akdeniz’in en batıdaki yuvalama alanı olan iki Yeşil Kaplumbağa (Chelonia mydas) yuvası tespit edilmiştir. 85 Caretta caretta yuvası bulundu, ancak bunlardan sadece 19’undan yavru çıktı. Sahil erozyonu ve kumulların kaydırılmasıyla yuvaların örtülmesi, tüm yuvaların %54’ünün kaybından sorumluydu. Tüm çıkışların %72’si sahilin doğu yarısında meydana gelmesine ve tüm kavramaların %74’ünün burada döşenmesine rağmen, yapı ve insan etkisi açısından belirgin farklılık gösteren her iki sahil kesimi arasında yuvalama başarısında önemli bir fark bulunmadı.

Patara Plajı

Patara plajı göz alıcıdır ve muhteşem manzarası ve harika yüzmesi ile yakınlardaki Patara antik kentinin yanı sıra keyifli bir ziyaret sağlar. Bir milli parkın parçası olan bu bölge, kuş yaşamı açısından zengin ve nesli tükenmekte olan Caretta caretta’nın üreme alanı olan önemli bir biyolojik çeşitlilik alanıdır. Neyse ki, kaplumbağaların nesli tükenmek üzere ve Türkiye kıyılarındaki yuvalama alanlarının korunması çok önemli olduğu için plaj gelişmeye kapalı ilan edildi. Plaj, Türkiye’nin en önemli ikinci kaplumbağa yumurtlama plajı olduğu için mayıstan ekime kadar gün batımından sonra kapatılır ve kaplumbağalara yumurtalarını bırakabilecekleri bir huzur verir.

Patara Plajı
Patara Plajı

Plaj, uçlarında dağlar, uzunluğu boyunca kum tepeleri ve bir zamanlar Patara’nın limanı olan geniş bataklık alanla çevrili 12 kilometre uzunluğunda bir kum şerididir. 2005’in En İyisi Times Online tarafından Dünya’nın en iyi plajlarından biri olarak seçilen ve “Kuzey Akdeniz’in en geniş plajı” olarak bilinir. Yazın en yüksek olduğu zamanlarda bile bazı önemli kalıntılardan sadece 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesindedir. Hiç kalabalık değil. İmar olmaması ve su sporlarının olmaması her zaman huzurlu olduğu anlamına geliyor. Plaja giden yolun sonuna yakın sadece bir kafe var, şezlong ve şemsiye de kiralıyor.

En yakın tatil yeri (Patara köyünün yanı sıra) Kalkan’dır ve turizm sezonunda dolmuşlar (ortak minibüsler, biletler ucuz) Patara’ya günlük, sık seferler yapar, sahile yakın durur. Ulaşım olarak sorunsuz bir konumda.

Patara Plajı Nerede?

Patara Plajı Antalya’nın Kaş ve Fethiye arasında yer alıyor. İki ilçe arasındaki Gelemiş köyünde bulunmaktadır. Aynı zamanda plaj ismini Patara Antik Kenti üzerinden almıştır. Antalya üzerinden 220 kilometre uzaklıktaki Patara Plajına 3 veya 4 saatte ulaşım sağlayabilirsiniz.

 1. Patara Plajı Giriş Ücretli Mi?

  Patara Plajı giriş ücretidir. Ayrıca Akşam 20:00 ve sabah 08:00 arası kapalıdır.

 2. Patara Plajı Giriş Ücretleri 2021 Ne Kadar?

  En güncel giriş ücreti 2022 yılında Giriş ücreti: 40 TL'dir. Şezlong ve şemsiye ücretleri: 30 TL'dir.
  Duş hizmeti: 2,5 TL'ye sunulmakta. Patara Plaj fiyatları 2022 Ocak ayı itibariyle yayında sezonda güncellenecektir.

 3. Patara Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?

  Patara Antik Kenti giriş ücreti 2022; Müzekart ya da öğretmen kimlik kartınız varsa içeriye ücretsiz girebilirsiniz. Müze kartınız bulunmuyor ise Patara Antik Kenti Giriş fiyatı 2022: 40 TL'dir.

 4. Patara Plajı Açılış Saatleri?

  Plaj kaplumbağların yumurta bıraktıkları bir bölgede olduğu için akşam saat 20:00 ile sabah 08:00 saatleri arasında yasaktır. Diğer saat dilimlerinde ziyaret edebilirsiniz.

 5. Patara Denizi, Kumu Nasıl?

  Patara sahili taş ve çakıl içermeyen kumsala sahiptir. Patara kumu rahat bir yürüş ve çocuklarınızın harika kum kaleler yapacağı plaja sahiptir. Genellikle dip akıma sahip, dalgalı bir denize sahiptir. Patara deniz sakin ve su sporları yapılmadığı için diğer plajlara göre aile plajı olarak değerlendirebilirsiniz.

 6. Patara Kum Tepesi Özellikleri?

  Patara’da çok sayıda kum tepesi bulunmakta. Bu kum tepeleri sayesinde bölge, denizin kıyısında konumlanmış bir çöl görünümü ve havası oluşturmakta. Özellikle tatillerinde sosyal hesaplarından fotoğraf paylaşmayı sevenler için harika görseller sunmakta. Türk sinemasının Tosun Paşa ve Sabuha filmlerin çöl sahneleri burada çekilmiştir.

 7. Patara Kamp Yeri Var Mı?

  Patara'da kamp kurmak yasaktır. Gece konaklama ve plajda çadır kurmak yasaktır.

PATARA VİLLA TATİL FIRSATLARI

Villam Online Patara bölgesin de sizlere en uygun villa kiralama fırsatlarını 2022 erken rezervasyon seçenekleri ile sunmakta. Dilerseniz bizlere canlı destek veya 0216 470 70 98 hattımızdan ulaşabilirsiniz.

Share On Twitter Share On Facebook