Tatillerin Önemli Olmasının 10 Nedeni

Tatillerin Önemli Olmasının 10 Nedeni

Tatiller bir lüks değildir; dengeli, sağlıklı bir yaşam için bir gerekliliktir. İyi beslenmek ve egzersiz yapmak kadar önemlidir. İşte onları hayatınızda bir öncelik haline getirmek için 10 neden!

Tatiller Stresi Azaltır

Stres, aslında bize yardım etmesi ve bizi güvende tutması amaçlanan gerçek bir fizyolojik tepkidir. Erken insan için gerekli olan savaş ya da kaç tepkisi için kortizol ve epinefrin gibi hormonları salgılar. Ancak modern toplumda kronik stres vücudumuza zarar verebilir. Düzenli tatiller için uzaklaşmak ve günlük streslerimizden uzaklaşmak, bu hormonların sürekli yüksek seviyelerinden bir mola ve hasarın bir kısmını onarma şansı verir.

Tatiller Kalp Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur

Stres, kalp hastalığına ve yüksek tansiyona en çok katkıda bulunanlardan biridir. Hem erkekler hem de kadınlar üzerinde yapılan uzun süreli araştırmalar, tatillerin kalp hastalığı ve kalp krizi riskini azaltabileceğini göstermiştir. Düzenli olarak tatil yapan erkeklerin kalp krizinden ölme olasılığı %32’den fazlaydı. Düzenli olarak tatil yapan kadınlar için bu rakam kalp krizinden ölme olasılığı %50 daha azdır.

Tatiller Odaklanmayı Korumaya Yardımcı Olur

Çalışmalar, kronik stresin beynin hedefe yönelik faaliyetleri engelleyen ve hafıza ile ilgili sorunlara neden olan kısmını etkileyebileceğini bulmuştur. Ara vermeden veya tatil yapmadan sürekli çalışma, insanların kendilerini engellenmiş ve dikkati dağılmış hissetmelerine ve konsantre olma sorunları yaşamalarına neden olabilir. Anketler, düzenli olarak tatil yapan insanların neredeyse dörtte üçünün kendilerini enerjik ve eldeki görevlerin üstesinden gelmeye daha hazır hissettiklerini gösteriyor.

Tatiller Hastalığı Önlemeye Yardımcı Olur

Psiknoöroimmünoloji adı verilen ve stresin ve adrenal işlev bozukluğunun bağışıklık sisteminizi değiştirebileceğini ve sizi sayısız hastalığa karşı duyarlı hale getirebileceğini bulan bütün bir araştırma alanı vardır. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonların yanı sıra irritabl bağırsak sendromu gibi daha ciddi durumlara yakalanma şansınızı artırabilir. Bazı araştırmacılar, uzun süreli stresin kansere kısmen katkıda bulunabileceğine bile inanıyor. Yakın zamanda yapılan bir anket, düzenli tatil yapan kişilerin daha sağlıklı olduklarını ve kendilerini daha sağlıklı hissettiklerini bildirdiler.

Tatiller Cinsel Yaşamınızı İyileştirir

Araştırmalar, stresle ilişkili yüksek kortizol düzeylerinin beyinde olumsuz bir geri besleme döngüsü oluşturduğunu ve testosteron gibi hormonlarının daha düşük düzeylerini oluşturduğunu göstermiştir. libido kaybına katkıda bulunur.

Tatiller Sizi Daha Mutlu Ediyor

Sinirbilimciler, depresyon ve kaygıya katkıda bulunan stres hormonlarına kronik olarak maruz kalmanın beyin yapısının gerçekten değişebileceğini bulmuşlardır. Araştırmalar, düzenli tatil yapmayan kadınların depresif ve endişeli olma olasılığının üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu, düzenli tatil yapan kişilerin, tatil yapmayanlara kıyasla genel olarak iyi olma duygusuyla son derece mutlu hissettiklerini bildiren bir anketi doğrulamaktadır. Ve birçoğu bu etkilerin gerçek tatillerinin ötesinde sürdüğünü bildirdi.

Tatiller İlişkileri Güçlendirir

Aileniz veya sevdiklerinizle tatil yapmak daha yakın bağlar kurmanıza yardımcı olur. Araştırmalar, eşleriyle tatile çıkan kadınların evliliklerinden daha memnun olduklarını bildirdiklerini bulmuştur. Araştırma ayrıca çocukların akademik başarıları ile yaz aile tatilleri arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Bu paylaşılan deneyimler, paha biçilemez olan aile bağını teşvik eder. Aile tatilleri, diğer etkinliklerden daha fazla anı yaratır. Aslında, diğer araştırmalar, insanların tatilde edindikleri ortak deneyimlere, yaşamları boyunca edindikleri maddi mallardan daha fazla değer verdiklerini bulmuştur.

Tatiller İşyerinde Daha Üretken Olmanızı Sağlar

Göründüğünün aksine, araştırmalar, çalışanlar için daha fazla tatil süresinin aslında şirket verimliliğini artırdığını ve izinli günlerin sayısını azalttığını gösteriyor. Liberal tatil politikaları, çalışanlar için artan iş kalitesine dönüşen iyileştirilmiş yaşam kalitesi yaratır. Çalışanlar ayrıca izin aldıktan sonra kendilerini daha yaratıcı hissettiklerini ve %70’ten fazlası düzenli olarak tatile çıktıklarında işlerinden daha memnun olduklarını bildirdiler.

Tatiller Uyku Kalitenizi İyileştirir

Araştırmalar, tatile çıkan ve düzenli seyahat eden kişilerin uykularında neredeyse %20’lik bir iyileşme bildirdiklerini göstermiştir. Tatildeyken, ortalama bir saat daha kaliteli uyku aldılar ve bu, eve döndüklerinde bile devam etti.

Tatiller Zayıflamanıza Yardımcı Olur

Fazla kilolu bireylerin çoğu, strese tepki olarak akılsız yemeyi kabul eder. Kortizol gibi stres hormonları, kalp hastalığına bağlı artan göbek yağı ve kilo alımı ile bağlantılıdır. Araştırmalar, tatile biraz daha düşkün olsalar bile, düzenli olarak tatil yapan kişilerin kendilerini daha enerjik hissettiklerini ve genellikle tatilde daha aktif olduklarını göstermiştir. Onlar Ayrıca glikoz seviyelerinin yükseldiği ve hatta bellerinde biraz kilo kaybı olduğu bulundu.

Ve son olarak, ama en az değil, tatil yapmak sizi genç tutabilir! Kronik stresin biyolojik yaşlanmayı ve yaşlanma sürecini hızlandırdığına inanılmaktadır. Neden kendine büyük bir iyilik yapmıyorsun? Kendinize bir öncelik verin ve biraz zaman ayırın. Tıbben konuşursak, düzenli tatil yapmak, sağlıklı kalmak için önerebileceğim en ödüllendirici reçetelerden biri!

Share On Twitter Share On Facebook